The Mysterious Forest

Zostając w temacie Siemoni, Natknęliśmy się tam na ciekawe pudełko, kojarzące się raczej z indie-rpgiem platformowym. Bajkowe grafiki, chłopiec z drewnianym mieczem i magiczną przyboczną rogatą wiewiórką, ot co zobaczyć można na froncie. Jedyne co wskazywało na to, że to gra, to logo IELLO. Uniesienie pokrywy tylko zwiększyło ciekawość. Jak to mówią, im dalej w las…

Ekwipunek na wyprawę.

The Mysterious Forest składa się z:

 • 24 kart ścieżki.
 • 55 żetonów wyposażenia.
 • 4 kości ekwipunku.
 • Plansza plecaka.
 • Figurka Jonasa.
 • Kartonowa figurka Królowej Drakonii.

Karty Ścieżki podzielone są na trzy kategorie: karty lasu, podróżnika i finałowej walki. Wszystkie karty zdobione są bajecznymi komiksowymi ilustracjami. Nie przeszkadza to jednak ich czytelności.

theMystariousForest01

Żetony są bardzo grube, grubsze niże w innych grach. Wyglądają wręcz na pancerne. O ich trwałości świadczy dodatkowo to, że gra, jak się później okazało, należy do naszego znajomego-nauczyciela, który używa tej gry w szkole. Ścianki kości ekwipunku są drukowane, a nie naklejane! Dość rzadki widok ze względu na podbijanie kosztu produkcji. Takie kostki jednak, zrobione porządnie, przeżyją każdą naklejkę.

theMystariousForest02

Plansza plecaka to z zasadzie… plansza plecaka. Ot, tektura z grafiką plecaka i miejscami na żetony.

I na koniec najbardziej magiczny element – figurka Jonasa! Jak to było z Mountains of Madness, figurka zrobiona jest porządnie, a jej rozmiar jest spory w stosunku do reszty elementów. I ten drewniany mieczyk!

theMystariousForest03

Niebezpiecznie jest iść samemu! Weź to!

The Mysterious Forest to gra kooperacyjna dla 1 do 6 osób. Celem będzie zebrać ekwipunek by przeprowadzić Jonasa bezpiecznie bez tajemniczy las i pokonać złą Królową na końcu drogi.

Przed rozpoczęciem gry należy ułożyć ścieżkę dla Jonasa rewersem do góry. Instrukcja przewiduje 5 poziomów trudności, ale gracze mają pełną dowolność w wymyślaniu własnych wariantów drogi. W zależności od obranego wariantu odłóżcie wyznaczona liczbę żetonów Lokiego w plecaku. Wszystkie pozostałe żetony rozłóżcie obok planszy plecaka, będzie to bank ekwipunku.

theMystariousForest04

Następnie, zaczynając od pierwszego gracza (ten, kto lepiej wyda z siebie pisk Królowej lub najmłodszy), odwracane będą po kolei karty ścieżki, poza podróżnikiem i finałową walką. Celem graczy jest zapamiętać wszystkie symbole występujące na karcie. Karta jest z powrotem odkładana rewersem ku górze, odwracana jest kolejna i tak aż wszystkie karty lasu zostaną przeanalizowane.

theMystariousForest05.jpg

Teraz należy przygotować Jonasa do wyprawy. Gracze po kolei biorą kości i rzucają. Z wyników na kościach gracze wybierają dwa sprzęty, które według nich przydadzą się w przygodzie. Jeśli wypadnie ekwipunek, którego wszystkie żetony są w plecaku, przerzuć taką kostkę. Jeśli wypadnie Loki, musisz go wziąć ( jeśli wypadną dwa, nie można brać nic innego z kości). Gracze uzupełniają ekwipunek aż skończy się miejsce w plecaku.

Czas na przygodę. Gracze odsłaniają pierwszą kartę lasu. Aby pokonać ten odcinek drogi, trzeba położyć na karcie żetony ekwipunku z plecaka. Jeśli gracze spełnią warunek, mogą iść dalej. Jeśli nie, przegrywają. W dowolnym momencie gracze mogą zdecydować się na użycie żetonów Lokiego. Kryją one jokery i możliwości zamiany ekwipunku pomiędzy plecakiem i bankiem .  Odwracają wtedy wybrane żetony, rozpatrują je i odrzucają z plecaka nawet jeśli nie zostały użyte na danym etapie ścieżki.

theMystariousForest06

Po drodze gracze napotkają podróżnika. Jeśli spełnią jego warunek, dostaną potężny artefakt, który może zastąpić dwa dowolne przedmioty ekwipunku.

Jeśli Jonas dotrze do Królowej i będzie posiadał potrzebny ekwipunek do jej pokonania, gracze wygrywają! W przeciwnym razie Królowa będzie miała na kolację potrawkę z Jonasa…

theMystariousForest08

Umysł ponad materią

Ta gra to nowoczesne memory! Niby stary oklepany temat, zapamiętaj i dopasuj. Tutaj jednak ten stary patent został odkurzony, naprawiony i podkręcony. To jest to, czym należałoby zastąpić tony memory-pochodnego chłamu z Koziołkami Matołkami i filmami Pixara. To jest to, co z chęcią kupię, by zaczekało aż nam dziecko odpowiednio podrośnie.

Wykonanie stoi na najwyższym poziomie. Tekturowe elementy są pancerne, a karty po prostu cudne i klimatyczne. Lektura instrukcji zdradza, że tytuł jest na licencji web-komiksu WormWorld, który można przeczytać tutaj. Dostępny jest także w naszym  języku.

Oczywiście na beczkę miodu znajdzie się łyżka dziegciu. Taką łyżką na pewno jest mała liczba kart. Po kilku partiach mimochodem zacznie się zapamiętywać całą talię (13 kart lasu łatwo spamiętać), co ogranicza znacznie wyzwanie. Kto wie, może w ten sposób IELLO zostawia sobie tym miejcie na dodatki?

Widać, że grupa docelowa jest dość wąska – fani komiksu i rodziny z małymi dziećmi. Dla większych graczy tytuł może szybko się ograć. Nie widzę siebie grającego w Mysterious Forest przy piwie, lecz w domu, przy herbacie, z żoną i synkiem.

Podsumowanie:

Nasza ocena w skali BGG: 7/10

Plusy:

 • Memory na miarę XXI wieku.
 • Wykonanie i klimat.
 • Nieprzekombinowana.

Minusy:

 • Powtarzalna.
 • Mała talia kart lasu.
 • Wąska grupa docelowa.

Takie zachwyty i tylko 7?! No cóż… Ogólnie The Mysterious Forest idealnie wypełnia niszę gier dla najmłodszych graczy w temacie ćwiczenia pamięci. Odświeża temat i nadaje mu nową, ciekawą formę.  Mimo to gra tak mocno wpasowała się w niszę, że grupa jej odbiorców stała się niesamowicie wąska – są to rodziny z młodymi graczami i fani komiksu. Jeśli nie spełniasz ani jednego z powyższych warunków, przeczytaj najpierw instrukcję (dostępną tu), spróbuj zagrać na jakimś zlocie i dopiero wtedy zdecyduj, czy to gra dla Ciebie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: