Nexos

Gry można znaleźć w najróżniejszych miejscach, na przykład second-handach. Przechodząc koło jednego zauważyliśmy półkę z grami. W większości były to puzzle i monopole wszelakiej maści, mniejszej i większej kompletności. Pomiędzy nimi jednak dostrzegliśmy jedno pudełko, które wyglądało inaczej. Szybki przegląd zawartości i kompletności (połowa jeszcze fabrycznie zgrzana w woreczki!) i cyk! Gra jest nasza. Oto Nexos od LUD Editions i Winning Games Germany. Czas sprawdzić, czy 20 złoty zostało dobrze wydane.

Tetris w 4 kolorach?

Lista elementów nie jest długa. Na grę składają się:

  • 76 elementów (po 24 na gracza).
  • Plansza do gry.
  • Instrukcja.

Elementy składają się od 1 do 4 segmentów. Każdy w zestawie jest inny, więc niektóre przybierają dość fikuśne kształty. Już na tym etapie widać, że maksymalna liczba graczy, to 4 osoby.

nexos01

Plansza naznaczona jest rowkami, w których mieszczą się elementy. Można by się obawiać, że będą wyskakiwać, ale nic bardziej mylnego! Siedzą solidnie nawet przy nadmorskim wietrze. nawet Blisko rogów są oznaczone skrzyżowania, które zapewne będą pozycjami startowymi.

Instrukcja składa się de facto jednej dwustronnej kartki. Reszta instrukcji to powtórzone zasady  innych językach. Całość jest okraszona przykładami, co ułatwia zrozumienie reguł.

nexos02

A może jednak TRON?

Nexos to gra dla 2 do 4 osób, której celem jest pozbycie się jak największej liczby segmentów ze swojej puli. Każdy z graczy otrzymuje jeden zestaw elementów. Po kolei gracze kładą dowolny element tak, by przechodził przez jedno ze skrzyżowań startowych. Każdy kolejny dołożony element musi dotykać poprzednich elementów gracza i nie może przecinać elementów innych graczy.

nexos03

Jeśli gracz nie może wykonać ruchu (lub skończyły mu się elementy), pasuje. Jeśli wszyscy gracze spasują, gra dobiega końca.  Gracze sumują liczbę pozostałych im segmentów, które stają się punktami karnymi. Jeśli ktoś wyłoży wszystkie elementy, dostaje za to -10 punktów. Gra toczy się do przekroczenia przez kogoś określonej liczby punktów karnych, lub liczby gier. Wygrywa ten gracz, który uzbierał najmniej karnych punktów.

Przy dwóch graczach, każdy gra naprzemiennie dwoma zestawami elementów.

Segmentowa strategia

O ile same zasady są łatwe i zrozumiałe, sama gra wymaga sporo myślenia i planowania w przód, prawdziwy test wyobraźni przestrzennej.

Taktyka ma duże znaczenie, trzeba obserwować cały czas poczynania innych graczy. Raz lepiej odgradzać dla siebie jakieś większe pole, innym razem agresywnie blokować możliwości ruchu przeciwnika. Po kilku grach stało się jasne, że podstawą każdej taktyki jest wykładanie dużych elementów jako pierwszych.

nexos04

W zasadzie ciężko mówić tu o minusach gry. Wszystko jest wykonane solidnie. Nawet plansza, będąca wydmuszką, jest gruba i nie odkształca się pod elementami.

Podsumowanie

Nasza ocena w skali BGG: 5.5/10

Plusy:

  • Solidne wykonanie
  • Proste zasady z dużą liczbą przykładów.
  • Wymagająca rozgrywka.

 

Nexos to dość specyficzna gra, która może nie jest dla każdego – trochę logiczna, trochę strategiczna, wymagająca ciągłej uwagi na ruchy przeciwników. Nam jednak gra się spodobała. Stanowi fajne wyzwanie zarówno dla dwóch osób, jak i w gronie trzech czy czterech. Nie jest to jednak coś, w co gralibyśmy bez przerwy, ale idealnie jest zagrać 3 partie z rzędu jako przerywnik pomiędzy innymi grami, czy szybką partyjkę przy herbacie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: