Totem

Zostając w temacie gorących wysp, przenosimy się do kolejnej gry od Naszej Księgarni – Totemu. Z realistycznej, zmieniamy oprawę na bardziej kreskówkową, gdzie już z pudełka uśmiechają się do nas maski totemu. Czas więc zamienić statki na główki i oddać się mistycznemu szaleństwu!

Głowiąc się nad pudełkiem

Totem to jedna z tych gier z okienkiem pokazującym element flagowy gry, w tym przypadku główki.  Jest to także pierwszy element do wyjęcia po otwarciu pudełka. Przyjemnie ciężkie, z tłoczonym wzorem zamiast nadruku. Na pewno się nie zetrą.

totem01.jpg

Pod tacką z główkami jest jeszcze plansza i karty. Plansza ma wycięty rowek pod główki totemu, a na jej krawędzi standardowo znajduje się tor punktów. Karty są dość proste i czytelne, choć tekst opisujący karty mógłby być trochę większy. Zauważaliśmy, że sporo osób go po prostu przegapia i skupia się na piktogramach.  Całość zamykają drewniane pionki-kręgle do oznaczania liczby zdobytych punktów.

totem02

Walka łeb-w-łeb

Totem to gra dla 2 do 4 osób, której celem jest ułożenie główek w totemie w odpowiedniej kolejności. Każdy z graczy dostaje swoją talię kart, a karty celów i plansza kładzione są na środku stołu. Główki należy podzielić na trzy grupy względem symbolu na ich spodzie, a następnie ułożyć w losowej kolejności główki z jednej grupy, potem drugiej i następnie trzeciej grupy. Każdy z graczy dostaje jedną kartę celu. Mówi ona ile dana główka zapunktuje w zależności od zajętego przez nią miejsca w totemie. Z ręki odrzucana jest jedna losowa karta (jeśli wylosowaną kartą jest USUŃ, wtasuj ją w rękę i wylosuj jeszcze raz).

totem03

Gracz w swoim ruchu zagrywa kartę z ręki, rozpatruje jej efekt przekazuje turę kolejnemu graczowi, aż wszystkim skończą się karty na ręku lub zostaną w grze tylko 3 główki. Możliwe akcje to:

  • WYŻEJ/NIŻEJ – przesuń wybraną główkę o wskazaną liczbę pozycji w górę lub dół.
  • NA DÓŁ – przesuń wybraną główkę na spód totemu.
  • USUŃ -ostatnia główka z totemu jest usuwana z totemu.

totem04

Gdy spełniony zostanie jeden z dwóch warunków końca rundy, gracze odsłaniają swoje karty i podliczają zdobyte punkty, które odnotowują pionkami na brzegu planszy. Wszystkie główki wracają na planszę (zgodnie z zasadami rozstawienia), a karty na rękę. Gracze losują nowa kartę celu, odrzucają jedną losową kartę z reki poza USUŃ i zaczyna się kolejna runda gry, której pierwszym graczem jest ten po prawej gracza, który zakończył poprzednią rundę. Gra trwa przez określoną względem liczby graczy zestaw rund. Całą grę wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów.

totem05

Główkowanie o główkach

Pierwsze co przychodzi nam do głowy to myśl, że jest to gra familijna. Lekko kreskówkowa oprawa graficzna, mała liczba zasad, szybkie rundy gry… Tak, to zdecydowanie gra rodzinna. Każdy się w niej odnajdzie – dziecko, nastolatek oraz dorośli, o czym doskonale mogliśmy się przekonać podczas Planszówek na Arenie w Gliwicach. Liczba graczy także jest dość standardowa, więc spokojnie da się zawsze znaleźć kogoś do gry.

Po kilku rozgrywkach zrozumieliśmy o co chodzi z rodzinami symboli na główkach. Otóż, każda karta celu posiada po jednej główce z każdej rodziny. To w połączeniu z systemem wykładania zapobiega sytuacji, gdzie gracz już na stracie ma pełny układ punktujący. Proste i eleganckie rozwiązanie!

Czy jest więc coś, co nam nie pasowało? Ciężko powiedzieć… Gra ma zbyt mało zasad dość hermetycznie zamkniętych w całość, by znaleźć dziurę. To po prostu ładnie wykonana gra, której głównym targetem jest rodzina, nie więcej, nie mniej.

Podsumowanie:

Nasza ocena w skali BGG: 6/10

Plusy:

  • Łatwe zasady.
  • Szybka rozgrywka.
  • Kombinowanie na wesoło.

Minusy:

  • W zasadzie brak…

Totem to solidny kawałek gry rodzinnej, która na pewno nie gra sama w siebie. Zasady gry są proste i łatwe do zrozumienia, nie widać w nich luki na złamanie gry. Jest to dobra gra rodzinna… i w zasadzie tyle. Nie będzie to hit imprezy, czy kolejny mózgotrzep na wielogodzinne partie. To gra przeznaczona głównie dla rodzin i graczy wagi lekkiej. I dobrze. Udawanie wybitnej nigdy grze nie wychodziło na dobre. Jeśli zatem szukasz czegoś, w co można zagrać z rodzina lub nieogranymi znajomymi, Totem będzie grą dla Ciebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: