Dr Eureka

Zostając w tematyce gier, w które można zagrać z młodszymi, przeskakujemy na podwórko wydawnictwa Bard. Czas zrzucić kuchenny fartuch i złożyć laboratoryjny kitel. Próbówki w dłoń! Czas polecieć w kulki w Doktorem Eureką!

Zestaw małego chemika

Tym co pierwsze rzuca się w oczy, trzymając pudełko, jest przezroczyste okienko demonstrujące zawartość. Otwierając pudełko zobaczyć można więcej:

  • 12 cylindrów miarowych*.
  • 24 kulki-składniki.
  • 54 karty wyzwań.
  • Instrukcję.

Kulki i cylindry wykonane są porządnie, z grubego plastiku. Kulki wydają się pełnym odlewem. Jedyną obawę budzi tylko wytrzymałość przezroczystego plastiku. Próbówki wytrzymają obijanie kulkami, czy może po kilku partiach zmatowieją od uderzeń i otarć?

dreureka01

Karty wyzwań są kwadratowe. Same wykonanie są standardowo – równo i z zaokrąglonymi rogami. Wydaja się wytrzymałe i powinny wytrzymac sporo partii.

Turbo-sedymentacja

Dr Eureka to gra dla 2 do 4 osób. Każdy z graczy przed rozpoczęciem gry otrzymuje 3 cylindry i wrzuca do każdego po 2 kulki, w każdym cylindrze inny kolor.

Gdy wszyscy są już gotowi, należy odkryć pierwszą kartę wyzwania. Wszyscy gracze na raz próbują uzyskać podany schemat w swoich cylindrach poprzez przelewanie kulek pomiędzy zbiornikami.

dreureka03

Runda kończy się gdy ktoś ułoży prawidłowy układ w swoich cylindrach. Gracz ten krzyczy „Eureka!”, a pozostali przerywają przelewanie kulek. Jeśli ułożył prawidłowy układ (ułożenie do góry nogami też jest prawidłowe), zabiera kartę wyzwania jako punkt i odkrywana jest nowa. Pomiędzy grami  kulki nie wracają do startowego ułożenia!

Jeśli ktoś ułoży nieprawidłowy układ lub upuści kulkę, odpada do końca rundy z gry. Gra kończy się, gdy ktoś zbierze 5 punktów.

dreureka01

Drugim wariantem gry jest licytacja. Po odkryciu wyzwania gracze licytują się kto najmniejsza liczbą kroków wykona zadanie.

Co ciekawe, mimo deklaracji, że gra jest od 2 graczy, instrukcja opisuje licytacyjny wariant solo. Gracz po prostu stara się w jak najmniejszej liczbie ruchów rozwiązać zadania, próbując pobić swoje poprzednie wyniki.

Wyniki eksperymentu

Kurczę, to naprawdę nie jest łatwe! Już sam fakt, że nie jest to liniowe układanie kubków/kulek/Bogowie wiedzą czego i trzeba obmyślić plan przelewania kulek, to jeszcze sam akt przelewania kulki wymaga bardzo dużej delikatności. Jeden fałszywy ruch i kulki lecą na stół i podłogę. Na starcie może być to dość zniechęcające dla młodzych graczy, więc raczej sugerujemy zacząć z nimi od układania nie na wyścigi, lecz dla samego ćwiczenia.

Wyzwania są bardzo zróżnicowane, to nie tylko rozlanie po 2 kulki do 3 cylindrów, raz w jednym są nawet cztery! Dodatkowo, rozpoczęcie nowego wyzwania ze stanem z poprzedniego uniemożliwia ułożenia wcześniej jeden taktyki na każde wyzwanie.

dreureka04

Co do wytrzymałości plastiku, ostatnio mieliśmy okazję obejrzeć używany intensywnie egzemplarz pokazowy podczas GROOL. O dziwo, na cylindrach były tylko ledwo widoczne zarysowania w kształcie obręczy na wysokości połowy kulek. Karty także były całe. Bez koszulek jedyna ich bolączką były lekko obite krawędzie od latania w pudełku podczas transportu. Widać, że nie oszczędzano na materiałach.

Podsumowanie

Nasza ocena w skali BGG: 6.5/10

Plusy:

  • Rozwija zdolności manualne i precyzję.
  • Brak mozliwości ułożenia jednej zwycięskiej taktyki dla każdego wyzwania.
  • Wykonanie na najwyzszym poziomie

Minusy:

  • Dla najmłodszych  może być za trudna i zniechęcająca w wariancie konkurencyjnym.

Dr Eureka to naprawdę dobry tytuł do ćwiczenia zręczności i logicznego myślenia. Zbalansowanie tych dwóch elementów jest rzadko spotykane  na tak wysokim poziomie. Gra na pewno zostanie u nas na półce w oczekiwaniu, aby nasz najmłodszy gracz mógł na niej ćwiczyć swoje palce i logiczne myślenie. Możemy ten tytuł szczerze polecić do każdej rodzinnej biblioteczki gier.


*Według instrukcji są to fiolki, ale elementy wzorowane są na cylindrach miarowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: