Shanghai Mahjong

Zawsze będąc w supermarkecie sprawdzamy dział z grami. Zdarza się, że pośród sterty  tanich klonów, wyprzedażowego chłamu i rebootów sprzed dekady znajdzie się perełka. Tym razem znaleźliśmy ją w Carefour’rze w Bytomskiej Plejadzie. Oboje z Martą lubimy czasem zagrać w Riichi Mahjong (najlepszy app jaki znaleźliśmy to Virtual Tenho G, warto sprawdzić), dlatego naszą uwagę przykuł Shanghai Mahjong od Splash Toys. Wzięliśmy, zagraliśmy, wzięliśmy kolejną sztukę na prezent dla ojca.

Z ekranu na stół

W sporym pudełku (32x8x25cm) znajdują się:

 • Instrukcja wielojęzyczna.
 • Instrukcja w języku polskim.
 • 122 kamieni.
 • Wypraska do układania piramidy.
 • 4 karty pomocy i 12 kart misji.
 • Tekturka-plansza.

Kamienie są porządnie wykonane, wzór jest tłoczony, a nie drukowany, dzięki czemu się nie zetrze. Niestety nie dałoby się nimi zagrać w klasycznego mahjonga, ponieważ monety, bambusy i ogniki (tutaj odpowiednik liczb) mają wartości od 1 do 7 (czyli brakuje 8 i 9).

sm06.JPG

Instrukcja w języku polskim to kartka A4 drukowana na zwykłym sprzęcie biurowym po 2 kartki na stronę. Nie jest tragiczna, ale widać, że zrobiona była po macoszemu dla spełnienia wymogu polskiej instrukcji. Forma książeczkowa jest bardziej przyjazna dla oka i zrozumialej napisana (widać, ze polska wersja do pobieżne tłumaczenie angielskiej).

sm07

Karty pomocy w jasny sposób tłumaczą ile punktów daje każdy układ. Pełnią też dodatkową role – wyznaczają wiatr należący do każdego z graczy. Karty misji na początku mogą być trochę enigmatyczne, ale szybkie spojrzenie w instrukcję rozjaśnia ich przekaz.

sm09.JPG

Wypraska kojarzy się z tymi do pakowania zabawek czy małych artykułów domowych, ale jest grubsza i sztywniejsza Powinna wytrzymać sporo gier. Tekturka jednak budzi nasze obawy. Chyba wymienimy ją na kawałek ABSu.

sm08

Kostkowy remik.

Shanghai Mahjong to mieszanka zwykłego mahjonga i jego pasjansowej wersji znanej z ekranów PC. Na początku gry wypełnia się wypraskę kamieniami, którą odwraca się na tekturkę. Utworzona w ten sposób piramida to główny mur. Resztę kostek niewchodzących w skład głównego muru rozdaje się równo graczom, tworzą one mur gracza. Każdy dodatkowo dostaje kartę pomocy z przydzielonym wiatrem i jeden ukryty cel, który daje dodatkowe punkty na koniec gry. Zaczyna osoba z wiatrem północnym. Gracze w swoim ruchu mogą wykonać jedną z czynności:

 • Utworzyć układ z jednego rodzaju kostek (np. czerwone 5) używając kamieni ze swojego i/lub głównego muru.
 • Udoskonalić układ swój lub innego gracza (udoskonalony układ przejmowany jest przez gracza udoskonalającego). Przy użyciu kamieni ze swojego lub głównego muru.
 • Jeśli gracz nie może wykonać żadnego ruchu, musi spasować. Nie można jednak spasować, jeśli istnieje jakakolwiek możliwa akcja.

sm01

Aby wziąć kostkę z muru głównego, musi ona mieć przynajmniej jedną wolną długą krawędź i być całkowicie odkryta. Wśród kamieni występują trzy specjalne:

 • Kwiaty – gra się nimi pojedynczo, nie tworzą układów. Przy wyłożeniu kwiatu gracz może wymień jeden z kamieni swojego muru na losowy kamień z muru innego gracza.
 • Wiatry – ułożenie/udoskonalenie układu wiatrów przekazuje turę na gracza, który jest danym wiatrem.
 • Smoki – układ smoków chroni przez kradzieżą przez udoskonalenie jednego wybranego układ. W trakcie swojej tury można dowolnie przesunąć smoki na inny układ. Same smoki nie są chronione przed kradzieżą.

sm03

Jeśli gracz ułoży w jednym ruchu czwórkę używając wyłączeni kości ze swojego muru i/lub muru głównego, tworzy tzw Shanghai, wart więcej punktów niż układ udoskonalony do czterech kości.

Gra kończy się, gdy spełni się jeden z warunków:

 • Skończą się kamienie w głównym murze.
 • Skończą się komukolwiek kamienie we własnym murze.
 • Wszyscy gracze spasują po kolei.

Na koniec gry wylicza się punkty według karty pomocy:

 • 2 punkty za parę.
 • 4 punkty za trójkę.
 • 8 punktów za czwórkę.
 • 12 punktów za Shanghai.
 • +punkty za zrealizowany cel.

Wygrywa ta osoba,która zdobędzie najwięcej punktów.

Od komputera do stołu

Mój ojciec (–Michał) bardzo lubi mahjonga-pasjansa PC. Jest to gra typowo jednoosobowa, a szukaliśmy czegoś, by można było zagrać rodzinnie przy stole. Scrabble się przejadły, remik/rumikub podobnie. Zwykły mahjong był za bardzo złożony dla rodziców. Spróbowaliśmy więc z Shanghai Mahjong. Zakochali się od razu.

sm02.JPG

Proste zasady mieszczące się na jednej kartce A4, gdzie przynajmniej połowę stanowią obrazki, pozwoliły szybko wdrożyć rodziców. Pierwsza partia była oczywiście rozruchowa, pełna pytań i błędów. Druga jednak była pełnoprawna.  Nikt się nie krępował kraść, blokować i specjalnie przeskakiwać układami z wiatrów tych, którym zbyt dobrze szło. Jedynym problemem okazała się tekturka, która się źle obracała na stole. Problem ten postawił rozwiązać ojciec, który pomiędzy partiami wyciął z ABSu płytkę idealnie trzymającą kostki z jednej strony i śliską do stołu z drugiej. Od tego momentu nie było żadnego problemu.

sm04

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Gra jest prawie idealna. Prawie. Pierwszy problem to polska instrukcja wypluta na szybko z drukarki biurowej dla spełniania norm, która albo się zgubi albo szybko zniszczy. Doszliśmy też do jednej sytuacji nieprzewidzianej w instrukcji: Gracz X ma parę chronioną przez smoki. W murze prywatnym/głównym gracz Y ma możliwość ułożyć taką samą parę – co teraz? Wiadomo, ukraść nie można, ale czy w takim razie Y ma prawo ułożyć sobie parę? My uznaliśmy, że tak.

Podsumowanie

Nasza ocena w skali BGG: 9,5/10

Plusy:

 • Klasyka solo-PC w dobrze przemyślanym stołowym multi.
 • Pomost pokoleniowy.
 • Prostota zasad z mnogością opcji.
 • Regrywalność.
 • Mahjong!
 • Wykonanie poza…

Minusy:

 • polską instrukcją i tekturką.
 • Jedna sytuacja nieprzewidziana w instrukcji.

Przez to, ze lubimy mahjonga i znaleźliśmy coś, co odciągnęło moich rodziców od kulek i pasjansów, dałbym grze 10/10. Oczywiście pełne 10 przez kilka niedoróbek  byłoby niesłuszne, ale też ocena poniżej 9 byłaby równie nieuczciwa. Jeśli ktokolwiek z was będzie miał okazję ja kupić w jakimś Carefourze lub innym hipermarkecie, bierzcie od razu tą peręłkę.

12 myśli na temat “Shanghai Mahjong

Dodaj własny

 1. Wygląda na ciekawą mieszankę tego popularnego solo-Mahjonga z oryginalnym 4-osobowym „poważnym & superskomplikowanym” azjatyckim Mahjongiem. Da sie grać we 2? Próbowałem namierzyć go w okolicznych Carefourach .. ale niestety bez skutku. W sieci zasad takiej odmiany też jakoś nie bardzo można znaleźć. Czy jest szansa na wyraźniejsze zdjęcie zasad? Albo dokładniejszy opis? 😉

  Polubienie

  1. Hello
   Please can someone tell me where I can get Shanghai Mahjong game from? I have been looking everywhere but I can not find it.
   Can you reply to this message if you can help… Thanks

   Polubienie

   1. Hello,
    I bought our copy at Carrefour in Poland. It was the game that at one point in time was everywhere on sale and then disappeared. I’m afraid this will be one that would appear randomly on ebay-likes from time to time.

    Polubienie

 2. Brzmi sympatycznie :). Mam już co prawda „Zamek smoków”, ale myślę, że i dla takiej wersji znajdzie się w mojej kolekcji miejsce :). Nawet udało mi się ją znaleźć :D.

  Polubienie

 3. Nie mam jasności, co w instrukcji oznacza stwierdzenie typu „trzy z jednego rodzaju, 3 takie same kamienie). Na zdjęciach są wyłącznie zestawy z identycznych kamieni (np. trzy kamienie z sześcioma bambusami). Czy trójka składająca się z kamieni odpowiednio z 1, 2 i 3 bambusami podchodzi pod określenie „trzy z jednego rodzaju” i można tworzyć takie zestawy? Łącznie z zestawami typu dwa kamienie z dwoma bambusami i jeden z trzema? Byłbym bardzo wdzięczny za rozjaśnienie zagadnienia 🙂

  Polubienie

  1. Tyle, na ile pozwalają Ci warunki, ale zawsze tylko jednego rodzaju. Jeśli na przykład wszystkie cztery kamienie trójek-monet są wolne, może wziąć wszystkie naraz do stworzenia układu Shanghai za 12 pkt.

   Polubienie

 4. Fajna gra, dobry opis, dzięki. Powiedz proszę, czy podczas ruchu można brać kamienie z obu murów? Swojego i głównego? Czy tylko jednego z nich? Jak gracie? Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: