Mistakos

Czy da się stworzyć grę z tylko jednego rodzaju elementów? Nie liczmy karcianek. Przychodzi Ci coś do głowy?  Mi w pierwszym momencie tylko kilka. Jedną z nich jest Mistakos wydawnictwa Trefl, gra która w całości składa się z…. krzeseł. Tak, dobrze czytasz, z krzeseł. Jak gra może działać bazując na jednym elemencie wystroju biurowego? Tego dowiesz się dalej…

Wybierz swój model

02

Gra występuje w dwóch wydaniach – starym i nowym. Stare występuje w kwadratowym pudełku, a nowe w prostokątnym, węższym o około połowę i ciut wyższym. W obu przypadkach instrukcją jest tył pudełka, a zawartością 24 krzesełka, po 8 w 3 kolorach. Krzesełka występują z zależności od wersji:

 • W starej edycji są 2 modele po 4 sztuki na kolor.
 • W nowej wersji są 4 modele po 2 sztuki na kolor.

03

Modele w obu wersjach są różne, dzięki czemu można obie wersje wymieszać dla większej różnorodności. Jedyną zauważalną różnicą wtedy będzie kolor zielonych krzeseł – w starej wersji wręcz fluorescencyjny, a w nowej po prostu zielony.

Co bardzo istotne, z punktu widzenia gry dla dzieci, gra jest neutralna tematycznie i płciowo. Jest to istotne, gdyż gra może być niesamowicie grywalna, ale dziecko się zniechęci samym wyglądem. Jaki chłopiec lubi gracz w grę z księżniczkami lub kucykami?

Krzesłem go!

Gra ma dwa warianty. Oba zaczynają się tak samo – jedno krzesło stoi na stole. Gracze po kolei dokładają po jednym krześle tak, by żadne poza pierwszym nie dotykało stołu. Jeśli ktoś sprawi, ze krzesło bądź kilka krzeseł spadnie:

 • Wariant 1 – liczba strąconych krzeseł to liczba punktów karnych i runda się kończy. Po określonej liczbie rund wygrywa ten, kto ma najmniej punktów karnych.
 • Wariant 2 – strącone krzesła wchodzą do puli krzeseł gracza, który je strącił. Runda kończy się, gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich krzeseł.
 • Wariant 3 (Dogrywka) – Jeśli zostanie ułożona wieża ze wszystkich krzeseł, trzeba ją zdemontować. Gracze po kolei ściągają po 1 krześle w swoim kolorze. Gracz, który przewrócić krzesło bądź krzesła z wieży, przegrywa.

04

Minimalna ilość zasad czyni grę przejrzystą nawet dla najmłodszych. Wystarczy raz wytłumaczyć ją dzieciom, a  same będą w stanie przekazać zasady swoim rówieśnikom.

Gra ma też wariant jednoosobowy polegający na samodzielnym ułożeniu konstrukcji ze wszystkich krzeseł. Jest to wyzwanie dla rąk i umysłu gracza.

Podłoga to lawa!

Zasady gry są banalne. Czy to oznacza banalną rozgrywkę? Wręcz przeciwnie! Układanie krzesełek ma w sobie 2 elementy:

 • Zręczność – trzeba krzesełka układać delikatnie i z wyczuciem. Wpychanie na siłę krzesełek to murowane obalenie konstrukcji.
 • Logiczne myślenie – delikatność to nie wszystko. Dzieci szybko zaczynają rozumieć, ze nawet ostrożne dołożenie kolejnego krzesła za daleko od środka konstrukcji zmniejsza stabilność wieży. Zaczyna się analiza które krzesło lepiej wpasuje się w dane miejsce, jak je ustawić, czy ryzykować destabilizację konstrukcji, by kolejnym graczom było ciężej…

Bardzo istotnym elementem gry jest brak przewagi dorosłego nad dzieckiem z powodu lepszego zrozumienia zasad czy planowania. Nie jest to też gra, w której wynik zależy tylko od rzutu kostki czy innego łutu szczęścia. Jak pokazuje nasze doświadczenie dzieci nie lubią grać w gry, w których nie mają szans wygrać lub instrukcja przekracza 2-3 strony A5.

Podsumowanie

Nasza ocena w skali BGG: 7/10

Plusy:

 • Porządne wykonanie.
 • Kompatybilność nowej i starej wersji.
 • Prostota zasad.
 • Tryb solo.
 • Neutralna tematycznie.

Minusy:

 • Tylko do 3 graczy.
 • W starej wersji rozmiar pudełka nieadekwatny do zawartości.

Prostota zasad, element rozwojowy i brak przewagi dorosłego nad dzieckiem idealnie wpasowują grę w kategorii gier rodzinnych. Tryb solo pozwala dziecku podjąć wyzwanie dla rąk i umysłu – w końcu ułożenie 24 krzeseł to nie banał. Kompatybilność nowej i starej wersji pozwala dodatkowo rozwinąć rozgrywkę o kolejne modele krzeseł. Problematyczna może być maksymalna liczba graczy. Przy 3 graczach największa rodzina jaka może zagrać to 2+1. Można to jednak obejść rozdając graczom po połowie krzesełek  z koloru zwiększając liczbę graczy do 6. Według nas to bardzo pozytywna gra z elementem rozwojowym i niezależna tematycznie czy płciowo, która powinna znaleźć się w każdej rodzinnej biblioteczce gier.

PS:

Jeśli krzesełka w jednym rozmiarze to za mało, polecamy rozszerzyć grę o minikrzesełka z wersji dostępnej w TESCO. W tej wersji jest po 6 krzesełek w 3 kolorach. Nie da się ich porównać do jakości tych z Mistakos, lecz wprowadzają większy zakres krzeseł i różnicę w rozmiarze, co rozbudowuje rozgrywkę, czyni ją ciekawszą i dłuższą.

05.JPG

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: