Złoty Interes

Na zakupach w hipermarketach zdarza nam się zajrzeć do działów zabawkowych w poszukiwaniu półek z planszówkami. 90% z nich to przeglądanie XYZ-quality edycji znanych gier. Zdarza się jednak te 5% ciekawych odkryć – a to Scrabble w cenie niższej niż cena zakupu w hurtowni, albo coś nowego, czego nie widać na pierwszych stronach sklepów specjalistycznych. Tak było własnie tym razem. Na półce, en face na wysokości wzroku, zobaczyłem to pudełko. Stylistycznie skojarzyło się z Sabotażystą czy Quartz. Cena też nie była wysoka. Z ciekawości wzięliśmy, ograliśmy i z miło się zaskoczyliśmy. Czym jest Złoty Interes, który wyszedł pod logiem Trefla?

Otwierając kuferek skarbów

Pudełko rozmiarowo przypomina  Boss Monster, choć jest ciut niższe. W środku znajdują się:

  • Plansza wartości skarbów.
  • 6 znaczników wartości.
  • Pionek kupca.
  • 36 kartonowych żetonów skarbów, po 6 żetonów na każdy rodzaj skarbu – złoto, rubin, szafir, szmaragd, diament i onyks.
  • Instrukcja.

2

Żetony w białym, czarnym, zielonym, niebieskim, czerwonym i żółtym kolorze… Bardzo mocno kojarzy się z innym tytułem o handlu kamieniami szlachetnymi.

Pionek i znaczniki wykonane są z drewna. Kupiec wygląda jakby miał na głowie kask i przechadzał się po kopalni. Plansza przedstawia tory cen każdego surowca. Aktualną cenę oznacza się znacznikiem w odpowiednim kolorze.

Handluj z tym

Instrukcja do gry, to jedna kartka złożona na pół, która w dodatku jest okraszona dużymi i klarownymi przykładami. Początkowy setup gry to znaczniki cen na najwyższej cenie każdego surowca (warto zwrócić uwagę, że kamienie szlachetne mają wartości 6-0, a złoto 7-1). Wokół planszy należy ustawić 9 stosów po 4 losowe żetony skarbów. Na jednym z nich trzeba ustawić kupca. Grę zaczyna najmłodszy gracz.

4.JPG

Tura gracza wygląda następująco:

  1. Przesuń kupca o 1 do 3 stosów zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  2. Pobierz po 1 skarbie ze stosów sąsiadujących z kupcem.
  3. Zachowaj jeden z nich, a drugi odrzuć do pudełka, obniżając cenę danego skarbu o 1. Odnotuj to na planszy, przesuwając znacznik o jedno pole w lewo.
  4. Jeśli zostały tylko dwa stosy, gra się kończy. W przeciwnym razie następuje tura kolejnego gracza.

Na koniec gry każdy gracz podlicza wartość swoich skarbów według cen na planszy. Osoba, której skarny są warte najwięcej, wygrywa.

3

Giełda w kopalni

Gra jest bardzo szybka. Partia nie przekracza 10 minut. Mimo prostoty zasad, dochodzi w niej do głębszych przemyśleń szans na zysk i przeliczeń co się opłaca brać / czego wartość lepiej obniżyć. Przypomina trochę bardzo prosty symulator giełdy. Jakie było nasze zdziwienie, gdy sprawdziliśmy autora gry – Paka Cormiera. W oryginale gra nazywa się Chicago Stock Exchange! Wygląda na to, że Trefl postanowił złagodzić wizerunek gry poprzez zamianę tematyki burzliwej giełdy na rzecz bajkowego krasnoludzkiego bazarku, by dotrzeć szerszej grupy. I to się udało. Patrząc na oryginalną okładkę i opis,  nie zainteresowałbym się nią. W tej wersji jednak, nawiązując pośrednio oprawą do Splendoru czy Sabotażysty, gra przykuła moja uwagę. Niska cena (poniżej 30 złotych w hipermarkecie) dodatkowo skusiła do zakupu – gdyby gra była kiepska, utrata tych pieniędzy nie bolałaby tak bardzo, jak utopienie 200 na niewypał wielkoformatowy.

Zamknięcie sesji

Nasza ocena według skali BGG: 6/10 – Fair. Some fun or challenge at least, will play occasionally if in the right mood.

Mamy do czynienia z szybką i niezłą grą. Nie jest to gra, która miałaby się stać konkurentem hitów, ale też nie jest zła. Wpada w naszą definicję czekadełka – szybkiej i prostej (nie mylić z prostacką) gry, która wypełni czas lub jest przerywnikiem pomiędzy większymi tytułami. Widzimy w niej też potencjał na dobrą grę familijną, która dzięki cenie dotrze pod domowe strzechy i będzie lepszą alternatywą dla bezmyślnego łupania n-ty raz w chińczyka czy węże i drabinki. Kto wie, może zachęci też rodziny do poszukiwania kolejnych gier? Zainteresowało nas to, ze gra jest częścią serii „Fajnych Gierek”. Jesteśmy ciekawi, czy wśród nich znajdziemy więcej takich miłych niespodzianek?

2 myśli na temat “Złoty Interes

Dodaj własny

  1. Pingback: Shanghai Mahjong

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: