Takenoko + Chibis

Tym razem postanowiliśmy poświęcić wpis jednej z naszych ulubionych gier – Takenoko wraz z dodatkiem Chibis. Jest to jedna z niewielu gier, do której oboje równie entuzjastycznie wracamy.

Michał – Gdy moro spotyka róż

Pierwszy kontakt z grą miałem na konwencie B-Xmasscon 4 jako jeden z organizatorów sali gier planszowych. Rozpakowując paczki z grami od Rebela na dzień przed konwentem natknęliśmy się na nowiutkie, różowe i pachnące drukarnią pudełko. Pierwszą moją reakcja było coś w stylu – „Oż kurde, co to jest?! Jaki piżdżący róż! No ale, trzeba ogarnąć jak ludzie zapytają jak grać”. Zagraliśmy. Zakochałem się. Na tym samym konwencie zakupiłem swój egzemplarz Takenoko. Krótki wywiad o grze znalazł się także w poniższej relacji (planszówki od 4:20).

Marta – 

Po raz pierwszy kontakt z Takenoko miałam podczas szkolenia z nowości wydawnictwa Rebel. Oczywiście, jak to kobieta, zauroczyłam się  grafikami oraz figurkami występującymi w grze. Wiedziałam, ze ta gra musi znaleźć się na mojej półce (zanim zdążyła, znalazła mnie, a na mojej półce Takenoko –Michał). Kiedy w nią zagrałam, okazało się, że to pierwsza gra ekonomiczna, która tak przypadła mi do gustu. Bardzo lubię w nią grać. Jest to tytuł, który regularnie polecam swoim znajomym  i muszę przyznać, że jeszcze nie miałam okazji usłyszeć negatywnej opinii na temat tej gry.

Co w bambusie piszczy?

W pudełku znajdziemy dużo elementów. Najważniejszymi oczywiście są figurki – pandy i ogrodnika.DSC00020_2lMiłym zaskoczeniem było to, że figurki są bardzo szczegółowe i przede wszystkim pomalowane, co jest dość rzadkie – zazwyczaj albo ma się do czynienia z meplami (Badacze Głębin, Gaja, Cracassonne) lub figurki mają jednolity kolor (Realm of Wonder, Cyklady, Catan). Kolejnymi elementami są bambusy w trzech kolorach. Kolejne zaskoczenie – bambusy wykonane są z drewna! Prędzej spodziewałbym się tańszego plastiku. Następnie mamy drewniane niebieskie patyczki nawodnienia, kafle ogrodu wykonane z grubej tektury, tekturowe znaczniki ulepszeń, drewnianą kostkę pogody, drewniane znaczniki ruchu i talię kart celów.

Dodatek Chibis składa się z figurki Pani pandy, tekturowych żetonów pandziątek i dodatowych kafli ogrodu oraz dodatkowych celów.

DSC00014_2l

Elementy dodatku da się bez większych problemów zmieścić w wyprasce podstawowej wersji gry. Wszystkie karty należy wtedy umieścić w jednym ze slotów na bambus, bambus i pandziątka w miejsce nawodnień i nawodnienia w miejsce kart. Panią pandę należy dać w miejsce pomiędzy kością pogody a żetonami ulepszeń (niczym złodziej w Catanie!).

Never say NO to panda!

Na początku każdy z graczy dostaje swoją planszę  oraz po jednym celu z każdej kategorii – pola, ogrodnika i pandy. Na środku stołu kładzie się kafel źródła, na którym umieszcz się pandę i ogrodnika. Gracz w swojej turze (poza pierwszą) najpierw rzuca kostką pogody, która maje jeden z bonusów:

 • Słońce – gracz zamiast dwóch akcji ma trzy.
 • Wiatr – gracz może wykonać dwa razy tą samą akcję.
 • Deszcz – na wskazanym przez gracza polu rośnie bambus.
 • Piorun – gracz przemieszcza pandę na dowolne pole, gdzie ta konsumuje bambus.
 • Chmura – racz pobiera jeden żeton ulepszenia do wykorzystania w dowolnym momencie swojej tury Żetony można dokładać w dowolnym momencie swojej tury na pola, które nie mają jeszcze ulepszeń. Są trzy rodzaje ulepszeń:
  • Nawóz – wzrost bambusa na tym polu jest podwójny.
  • Nawodnienie – pole jest traktowane jako nawodnione.
  • Zakaz pandy – panda nie może na tym polu jeść bambusa.
 • ? – gracz wybiera jedną z pozostałych pięciu akcji.

Po rozpatrzeniu efektu z kości graczowi przysługują dwie akcje. Jest jedno ale – muszą być to dwie różne akcje (wyjątek: wypadł na kości wiatr). Gracz drewnianymi znacznikami ze swoim mon (uczymy mądrych słów – japoński odpowiednik herbu) określa jakie akcje chce wykonać, a następnie realizuje je w dowolnej kolejności. Możliwymi akcjami są:

 • Dobranie trzech płytek ogrodu i dołożenie jednej z nich do ogrodu (pozostałe wracają na spód stosu). Na polu nawodnionym po raz pierwszy wzrasta bambus.
 • Dobranie nawodnienia. Dobrane nawodnienie można położyć od razu lub zostawić na później. Nawodnienia muszą być dokładane pomiędzy kafelki ogrodu w taki sposób, by tworzyć nieprzerwaną ścieżkę od źródła.
 • Ruch ogrodnika – można poruszyć ogrodnika w linii prostej o dowolną liczbę pól. Pole, na którym ogrodnik skończy ruch wzrasta bambus, o ile pole jest nawodnione. Jeśli wokół kafla są nawodnione pola o tym samym kolorze, na nich też wzrasta bambus.
 • Ruch pandy – można poruszyć pandę na tych samych zasadach co ogrodnika. Tam, gdzie panda skończy swój ruch, zjada bambusa (wyjątek – symbol zakazu pandy – panda może wejść na pole, ale nie może zjeść bambusa). Zjedzony bambus ląduje na na karcie gracza.
 • Dobranie celu – można dobrać cel z jednego z trzech stosów. Limit celów na ręce wynosi 5 kart.

DSC00017_2l

Celem gry jest zrealizowanie określonej liczby celów w zależności od ilości graczy. Cele pola polegają na ułożeniu nawodnionych kafli w odpowiedniej konfiguracji. Cele ogrodnika mówią o tym jaki kolor bambusa ma wyrosnąć na określoną wysokość na określonym typie pola. Cel pandy to zjedzenie za naszym rozkazem określonej ilości i kolorów bambusa.

Gdy któryś z graczy uzyska określoną liczbę celów, dostaje on kartę cesarza wartą dwa punkty .  Reszta graczy ma jeszcze po jednej turze i następuje koniec gry. Każdy sumuje punkty ze zrealizowanych celów i wygrywa ten, kto ma ich najwięcej.

DSC00012_2l

Dodatek Chibis wprowadza dodatkowe zasady:

 • Pani panda zaczyna grę poza planszą. W momencie dołożenia płytki ze znakiem Pani pandy do ogrodu, Pani panda pojawia się na dołożonym polu.
 • W ruchu pandy można ruszyć Panem lub Panią pandą. W momencie spotkania obu pand na jednym polu:
  • Jeśli to Pan panda przyszedł do Pani pandy, zjada tylko bambusa.
  • Jeśli Pani panda przyjdzie do Pana pandy, gracz odrzuca jeden bambus ze swojej planszy i dobiera jeden żeton pandziątka w kolorze odrzuconego bambusa. Każdy żeton wart jest 2 punkty, nie wlicza się do liczby zrealizowanych celów i daje natychmiastowy bonus (np. dobranie patyczka nawodnienia).

DSC00018_2l

Dodatkowe kafle to:

 • Święte Wzgórza (po 1 w każdym kolorze bambusa) – wzrost bambusa na świętym wzgórzu powoduje wzrost na wszystkich nawodnionych polach w kolorze wzgórza.
 • Ogród Kamisa – na tym kaflu rośną trzy pędy – po 1 w każdym kolorze. Dla celów pola liczy się jako każdy kolor.
 • Chatka ogrodnika – Gdy gracz zatrzyma tu ogrodnika, ma możliwość pociągnięcia po 1 celu z każdego rodzaju i zatrzymaniu jednego zn nich.
 • Niebiański staw – pole o takich samych właściwościach jak kafel startowy.

W Chibis znajdują się także dodatkowe cele dla wszystkich trzech rodzajów celów.

Imagine all the people living life in peace

Jest to w naszym przekonaniu gra naprawdę warta uwagi. Elementy wykonane są starannie i są po prostu piękne. Zasady gry są klarowne, a wprowadzenie nowego gracza trwa ok. 10 minut. Wielkim plusem jest dobre skalowanie rozgrywki – nie ma znaczenia czy grają 2, 3 czy 4 osoby – gra się zawsze tak samo przyjemnie. Przez brak negatywnej interakcji gra dobrze się sprawdzi jako gra rodzinna.

No właśnie, brak interakcji. Przy graniu rodzinnym jest to dobre. W starszym gronie jest to odczuwalny brak możliwości pokrzyżowania komuś planów realizacji celów. Zauważyłem także, ze na kostce pogody pojawiły się drobne pęknięcia – jak gdyby drewno przy tworzeniu kostki nie było do końca wysuszone. Są to jednak drobne mankamenty pomimo których Takenoko znalazło specjalne miejsce w naszych plaszówkowych sercach i jest grą, do której bardzo często wracamy. Polecamy tą grę każdemu – parom, rodzinom, znajomym. Każdy odnajdzie się w tej grze.

Dodatek Specjalny

Do Takenoko udało nam się zdobyć promocyjne karty dla graczy. Dzięki nim gra jest jeszcze żywsza. Kto nie chciałby mieć na swojej karcie drzemiącej lub wypiętej pupą doń pandy?

DSC00021_2l

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: