Śmierć Jaśniepanu!

Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć parę słów o naszym nowym nabytku prosto z Magnificon Expo 2016 (kilka słów o planszówkach na konwencie w następnym wpisie). Grę zakupiłem na stoisku CUBE. Bardzo fajni ludzie, był to chyba punkt, przy którym byłem najdłużej na całym konwencie.

Podwójne szaty Jaśniepana

3l

Gra zapakowana jest w twarde pudełko rozmiarem podobne do Jaipur. W pudełku znajdziemy talię kart spisku, 16 kart postaci, kartę nakazu egzekucji, 8 znaczników kolejności ścięcia i masę tokenów waluty. Karty postaci są dwustronne – z jednej strony wersja męska, a z drugiej damska danej osoby. Same grafiki nawiązują do stylu mangowego, co tym bardziej tłumaczy odnalezienie tej gry na konwencie M&A. W grze mamy dwa zestawy kart – po 8 podstawowych i zaawansowanych, które można później dowolnie mieszać. Karty spisku są dość czytelne z grafikami niczym szkicowanymi ołówkiem. Niestety karty te były pierwszym zgrzytem – z najbliższych im rozmiarem koszulek, rozmiar Chimera, karty wystają na 2mm. Będziemy musieli spróbować z koszulkami Std. European.

SKRÓCIĆ O GŁOWĘ!

4l

 

Jak jej tytuł wskazuje, jest to gra o wysyłaniu ludzi na szafot. Najważniejszą postacią jest właśnie Jaśniepan – to on(a) wydaje nakaz egzekucji i tylko nim (nią) można wygrać poprzez eliminację reszty graczy lub uzyskanie odpowiednich funduszy na koronację. Po pierwszym losowym rozdaniu kart postaci, gra przedstawia się w następujący sposób:

  1. Dobranie do 2 kart spisku (limit ręki to 4 karty) i pieniędzy zgodnie z opisem na karcie.
  2. Koronacja – jeśli gracz będący aktualnie Jaśniepanem ma 30 sztuk złota to wygrywa grę.
  3. Egzekucje – clou gry. Jaśniepan skazuje jednego z graczy na egzekucję. Od tego momentu gracze, używając mocy specjalnych swoich postaci i kart spisku, przekazują sobie nawzajem nakaz aż ktoś nie będzie miał możliwości się go pozbyć i zostanie stracony. Osoba taka bierze token ścięcia o najniższej wartości, jego postać ląduje na środku stołu i Jaśniepan wskazuje kolejną osobę do ścięcia. Jeśli natomiast ścięty zostanie Jaśniepan, gracze zamieniają się kartami zgodnie z poniższymi zasadami:
    1. Żywi gracze, w kolejności od najwyższej rangi, zabierają najwyższą rangą postać ze  środka stołu i odkładają swoją dotychczasową postać w miejsce zabranej.
    2. Martwi gracze, w kolejności żetonów ścięcia od najniższego robią to samo.
    3. Ścięty Jaśniepan zabiera ostatnią wolną kartę.

I gra zatacza koło. Nowy gracz zostaje Jaśniepanem, z którym wcześniej walczył. Mogłoby się wydawać, że jest to gra wszyscy vs Jaśniepan, ale gdy każdy może się stać znienawidzonym możnowładcą, żaden układ nie jest trwały.

Impreza na szafocie

2l

Gra ze strony mechaniki przedstawia się zaskakująco dobrze. Nie da się powiedzieć, że którakolwiek postać jest zbyt mocna na tle innych, a sama rozgrywka jest szybka i łatwa do opanowania.

Minusem gry jest ilość wymaganych graczy – minimum to 4, maksimum 8. Próba grania w trzy osoby pozbawia grę limitu używalności kart – niektóre z nich mają zasięg do 1 lub 2 miejsc w lewo/prawo. Jeśli osób jest więcej, można pokusić się o wykorzystanie dodatkowych kart postaci.

Ogółem widzimy w tej grze potencjał. jest to szybka,łatwa i przyjemna gra imprezowa. Wadą tej gry może być niewymiarowość kart dla koszulkujących gry i oprawa – dla mangowców jak najbardziej, dla fantastów przydałaby się wersja bardziej w klimacie GoT lub Intrygantów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: